Depilacja laserowa – pytania, odpowiedzi

Depilacja laserowa (inaczej epilacja) jest absolutnym hitem w dziedzinie medycyny estetycznej. Obecnie to najskuteczniejszy sposób usuwania zbędnego owłosienia z dowolnych partii naszego ciała. Stworzenie tej unikatowej technologii pozwala raz na zawsze rozwiązać problem wciąż odrastających włosków i zrealizować marzenia o idealnie gładkiej skórze.

Wzrost popularności epilacji zrodził wiele pytań i wątpliwości co do bezpieczeństwa emitowanego podczas zabiegu światła. Okazuje się jednak, że większość z tych obaw w starciu z rzeczywistością staje się mitem.


►Czy depilacja laserowa jest metodą bezpieczną?

TAK! Pamiętajmy, że jest to metoda nieinwazyjna. Światło lasera uszkadza mieszki włoskowe, ale nie niszczy naskórka. Dlatego stosowanie depilacji laserowej w najdelikatniejszych partiach naszego ciała, np. okolice bikini, górna warga, pachy czy sutki nie stanowi żadnego zagrożenia.


►Czy depilacja laserowa jest zabiegiem bolesnym?

Wszystko zależy od poziomu wytrzymałości pacjenta na ból i wyboru depilowanej powierzchni. Jednak są miejsca, które wymagają od nas szczególnej cierpliwości, np. okolice bikini lub pachy. Najczęściej poczucie dyskomfortu ogranicza się do delikatnego pieczenia bądź szczypania.


►Dlaczego całkowita skuteczność depilacji laserowej wiąże się z wykonaniem kilku zabiegów?

Niestety włosy nie rosną równocześnie. Światło lasera działa tylko na te, które znajdują się w aktywnej fazie wzrostu. Dlatego wykonanie jednej sesji zapewnia usunięcie najwyżej 30% całego owłosienia.


►Czy depilacja laserowa jest zawsze zabiegiem skutecznym?

Nie u wszystkich osób depilacjia laserowej jest tak samo skuteczna. Włosy, które są jasne i cienkie nie pochłaniają odpowiedniej ilości światła imitowanej przez laser. W związku z tym brak właściwej temperatury sprawia, że skuteczność lasera jest bardzo ograniczona. Z zabiegu powinny zrezygnować również osoby o ciemnej karnacji, ponieważ wysokie stężenie melaniny w skórze pełni funkcję ochronną i osłabia działanie lasera.


►Czy zabieg depilacji laserowej można przeprowadzić w każdej chwili?

NIE. Odpowiednie przygotowanie skóry jest jednym z czynników gwarantujących zadowalający efekt. Przed zabiegiem skóra powinna być ogolona, wypoczęta i nieopalona. Ważne jest również, by depilowane powierzchnie nie były zmienione chorobowo (skaleczone lub zaczerwienione).


►Dlaczego przed depilacją laserową golimy włosy?

Ponieważ włoski podczas zabiegu ulegają spaleniu. W związku z tym te, które wyrastają ponad powierzchnię skóry mogą być przyczyną poparzeń naskórka. Poza tym ogranicza to działanie lasera, którego światło (w takim przypadku) rozprasza się na odrośniętym włosie.


►Czy każdy może poddać się zabiegowi depilacji laserowej?

NIE. Niestety są choroby, które automatycznie dyskwalifikują pacjenta do zabiegu, np. łuszczyca, bielactwo, opryszczka. Od depilacji laserowej powinny się wstrzymać kobiety w ciąży. Czynnikiem dodatkowym może być nadwrażliwość pacjenta na światło lub posiadanie skóry skłonnej do przebarwień.


►Czy skóra po depilacji laserowej wymaga od nas szczególnej pielęgnacji?

TAK. Skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa i potrzebuje specjalnego traktowania. Na przynajmniej 4 tygodnie musimy odłożyć wizyty w solarium czy opalanie na słońcu. Laser wysusza skórę, dlatego powinniśmy nawet kilka razy dziennie używać kremów nawilżających (najlepiej z wysokim filtrem). Pamiętajmy, by nie narażać skóry na podrażnienia. W związku z tym bezwzględnie nie należy używać kosmetyków na bazie alkoholu, ani stosować peelingów.


►Czy depilacja laserowa jest zabiegiem czasochłonnym?

NIE. Nie musimy na ten zabieg poświęcać całego dnia. Wystarczy, że przeznaczymy na niego od 15 minut do maksymalnie 3 godzin. Wszystko zależy od wyboru powierzchni przeznaczonej do depilacji.


►Praktyczne rady dla osób zdecydowanych na zabieg depilacji laserowej:

Pamiętajmy, że przy wyborze odpowiedniego gabinetu kosmetycznego nie powinniśmy kierować się jedynie ceną. Nie obawiajmy się zapytać, czy sprzęt przeznaczony do depilacji jest opatrzony certyfikatem bezpieczeństwa.

  • Pamiętajmy, że zabieg powinien być poprzedzony dokładnym wywiadem.
  • Pamiętajmy, że dobre przygotowanie skóry do zabiegu gwarantuje satysfakcjonujący efekt.
  • Pamiętajmy, że skóra po zabiegu wymaga od nas szczególnej pielęgnacji.

  • Beata

    Witam, jakie ryzyko niesie poddanie się depilacji laserowej w momencie przyjmowania leków na tarczycę bądź przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

    • Katarzyna

      Tabletki antykoncepcyjne nie mają żadnego wpływu na zabieg. Jeśli chodzi o przyjmowanie leków na tarczyce – wiąże się to z problemami hormonalnymi. Jest wtedy możliwość, że zabieg depilacji laserowej może przynieść troszkę mniejszy efekt, niż u osób, które nie mają tego problemu.

      • Anna

        Witam,
        Czy hormony tarczycy wpływają tylko na mniejszy efekt czy depilacja jest zaborniona ze względu na to że są światłoczułe i moga wpływac na podrażnienia?
        Pozdrawiam

        • Katarzyna

          Mogą one wpłynąć jedynie na mniejszy efekt po zabiegu depilacji laserowej.

  • Grzegorz

    Witam, dlaczego osoby z bielactwem mają trwałe przeciwwskazanie do zabiegu depilacji?

    • Katarzyna

      W przypadku osób chorujących na bielactwo,podczas zabiegu depilacji laserowej, występuje większe prawdopodobieństwo pojawienia się przebarwień w miejscu poddanym zabiegowi. Laser może również spowodować pobudzenie choroby, dlatego jest to w tym przypadku przeciwwskazaniem.

  • Kamila

    Witam, czy opalanie przeszkadza w jakis sposob w przeprowadzeniu zabiegu depilacji?

    • Katarzyna

      Opalanie jest jednym z przeciwwskazań do zabiegu. Może doprowadzić do pojawienia się przebarwień na obszarze poddanym depilacji. U osób z ciemniejszą skórą efekty zabiegu są słabsze. Przed zabiegiem nie należy się opalać 4 tyg jak i po zabiegu.

  • emk_a

    Jednym z przeciwwskazań są choroby skórne.
    Od dzieciństwa choruje na bielactwo, zakres choroby jest niewielki- choroba zatrzymała się na pewnym etapie i tak jest od kilku lat.
    Zależny mi na trwalej, niepełnej depilacji bikini.
    W tej okolicy mojego ciała zmian bielaczych nie ma.
    Mimo tego zabieg nie może zostać przeprowadzony?:(

    • Katarzyna

      Bielactwo jest to zaburzenie produkcji melaniny w komórkach barwnikowych skóry. W tym przypadku podczas zabiegu depilacji laserowej jest większe prawdopodobieństwo pojawienia się przebarwień w miejscu poddanym zabiegowi. Laser ten może również spowodować pobudzenie choroby.

  • Agata

    Jak często trzeba powtarzać zabieg( robiąc w serii, jaki jest odstęp czasowy między jednym a drugim zabiegiem)?

    • Katarzyna

      Odstępy między zabiegami uzależnione są od wybranej okolicy ciała. Bikini, pachy wykonuje się w odstępach 6-8 tygodni, twarz 5 tygodni, łydki 8-10 tygodni. Od 3-4 zabiegu odstępy między zabiegami wydłużają się, ponieważ z zabiegu na zabieg jest coraz mniej włosów i coraz wolniej one rosną.

  • seven

    Dzień dobry,
    Interesuje mnie depilacja laserowa pleców u mężczyzny, a w drugiej kolejności ramion. Czy tak jak w przypadku powyższych pytań najpierw odbywa się rozmowa oraz jak wygląda sam przebieg zabiegu?

    • Katarzyna

      Tak, przed każdym zabiegiem wykonujemy wywiad. Jeśli podczas wywiadu będą jakieś wątpliwości wykonujemy próbę laserową w miejscu, gdzie będzie wykonany zabieg. Podczas zabiegu określimy obszar na którym będziemy wykonywali zabieg, dostosujemy odpowiednie parametry dla Pana. Jeśli chodzi o czas trwania zabiegu jest on zależny od wielkości danego obszaru.

  • Paweł

    Witam,
    Jestem zainteresowany depilacją bikini u mężczyzn. Ponieważ nigdy nie czytałem o tym to mam kilka pytań. Jak wygląda taki zabieg? Ile trwa? Które miejsca są poddawane działaniom lasera? Jaka jest różnica pomiędzy męskim bikini normalnym a całkowitym? Bardzo z góry dziękuję za wszelkie informacje.
    Pozdrawiam,
    Paweł

    • Katarzyna

      Przed zabiegiem przeprowadzamy wywiad, który ma na celu wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do zabiegu i wykonujemy próbę laserową. Przed wykonaniem zabiegu dajemy Panu majtki jednorazowe. Depilacja bikini normalnego obejmuje okolice pachwin trwa około 30 min, całkowite obejmuje cały wzgórek łonowy trwa około 40-50 min. W przypadku męskiego bikini nie wykonujemy depilacji laserowej w okolicy jąder.