Cykl wzrostu włosa

„Życie” włosa uzależnione jest od jego cyklicznego wzrostu. Proces ten jest podzielony na trzy etapy: anagen, katagen i telogen. Włosy nie w każdej fazie nadają się do przeprowadzenia zabiegu, gdyż będzie on nieskuteczny jeśli działaliśmy na włosy, który nie wyrósł jeszcze z mieszka włosowego. Poniżej przedstawiamy opis faz wzrostu włosa.

Anagen

To inaczej faza wzrostu włosa. Trwa od 2 do 8 lat. Tyle czasu potrzeba, by nowy włos powoli „dojrzewał” i dzięki podziałowi komórek u swej podstawy zwiększał swoją długość. Jego szerokość jest natomiast uzależniona od szerokości brodawki. W tym momencie cebulka włosa jest otwarta i dobrze odżywiona. W aktywnej fazie wzrostu zawsze znajduje się około od 80 do 90% włosów. Te położone najbliżej skóry są najmłodsze.

Wyłącznie włosy będące w etapie anagenu nadają się do zabiegu depilacji laserowej. Zabieg przeprowadzony w innej fazie cyklu wzrostu włosa nie skutkuje zlikwidowaniem owłosienia.

Katagen

To inaczej faza przejściowa. Cebulka i brodawka włosa ulegają obkurczeniu i następuje zanik mieszka włosowego. Skóra, która była grubsza w  fazie anagenu, teraz staje się cieńsza. Oddzielenie od brodawki jest momentem, kiedy włos jest już gotowy do wypadnięcia i nie wykazuje tendencji rozrodczych. Proces ten trwa od 2 do 4 tygodni.

Telogen

To inaczej faza spoczynku. W tym etapie cały mieszek włosowy znajduje się w skórze właściwej, który początkowo odżywia dojrzały włos. W telogenie następuje przemieszczenie pozbawionego w pigment włosa w kierunku powierzchni skóry. Po wypadnięciu włosa cały cykl zaczyna się od nowa. Okres spoczynku trwa od 2 do 4 miesięcy. Skuteczny zabieg depilacji laserowej w tej fazie nie jest możliwy.

Fazy wzrostu włosa

  • EWa

    witam, w taki razie ile czasu przed depilacja ogolic nogi zeby byly w odpowiedniej fazie?

    • Salon Viviean

      Witam, golenie w żaden sposób nie wpływa na fazy wzrostu włosów. Rosną one i wypadają niezależnie od nas. Tylko w pierwszej fazie, czyli w fazie wzrostu, depilacja jest skuteczna. Ponieważ włosy nie rosną równocześnie i w danym momencie znajdują się w różnych fazach, dlatego depilację wykonuje się w serii, w odpowiednich odstępach czasu między poszczególnymi zabiegami.