Botox – najczęściej zadawane pytania

Jak działa toksyna Botulinowa?

Mechanizm działania toksyny polega na blokowaniu połączeń nerwowo -mięśniowych w tkankach, przez co uzyskujemy rozluźnienie mięśni mimicznych i wygładzenie skóry. Zmarszczki zanikają, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, a ogólna mimika nie zmienia się.

Jakie są wskazania do zabiegu?

  • zmarszczki pionowe czoła („lwia zmarszczka”)
  • usuwanie zmarszczki poziomej czoła
  • zmarszczki wokół oczu („kurze łapki”)
  • broda brukowana („broda czarownicy”)
  • napięte wstęgi szyi
  • poziome zmarszczki szyi
  • zmarszczki królicze
  • zmarszczki palacza
  • leczenie nadpotliwości czoła, pach

dłoni i stóp

Na czym polega zabieg?

Przed zabiegiem planuje się miejsca, w które ma zostać podany preparat zaznaczając je specjalną kredką. Zabieg wykonywany jest przy użyciu jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą, co powoduje, że pacjent z reguły nie odczuwa większych dolegliwości bólowych.

Kiedy widoczny jest efekt zabiegu?

Toksyna zaczyna działać po 3 -4 dniach, jednakże pełne jego działanie możemy zobaczyć po około 7 -14 dniach od zabiegu. Efekt działania utrzymują się około 4 -8 miesięcy. Po tym okresie ponownie, bez żadnych obaw można poddać się zabiegowi.

Jak będę wyglądać po zabiegu?

Najczęściej w miejscu podania preparatu powstają punktowe zaczerwienienia, po których nie ma żadnego śladu. Czasami występują niewielkie krwiaki, które szybko ustępują. Po wykonanym zabiegu można bez żadnych obaw powrócić do codziennej aktywności.

Czy toksyna botulinowa jest bezpieczna?

Tak.Toksyna botulinowa, jest lekiem, stosowanym od ponad 20 lat w różnych dziedzinach medycyny (np. okulistyce, neurologii), a od ponad 10 lat w medycynie estetycznej. Istnieje wiele publikacji dotyczących jego skuteczności i bezpieczeństwa. Efekty działania są więc sprawdzone, a sam zabieg to obecnie jedna z najbezpieczniejszych metod spłycania nawet głębokich zmarszczek oraz walki z nadpotliwością. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna również ze względu na fakt, że podajemy bardzo małe ilości preparatu w określone miejsca, działając jedynie czasowo na określone grupy mięśni mimicznych. Dawka sumaryczna podanego preparatu jest wielokrotnie mniejsza od dawki niebezpiecznej dla człowieka. Zabieg można powtarzać wielokrotnie, przy czym nie dochodzi do sumowania dawek.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Toksynę botulinową można stosować u młodych osób, u których występują jedynie zmarszczki mimiczne. Dzięki temu opóźniamy ich powstanie, zwłaszcza u osób z żywą i silną mimiką. Obecnie jest to najskuteczniejsza terapia przeciwzmarszczkowa. U osób dojrzałych zastosowanie preparatu wygładza zmarszczki już istniejące. W przypadku istnienia zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć potrzeba dodatkowo uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Jakich efektów można się spodziewać po wykonaniu zabiegu?

Zmarszczki całkowicie lub częściowo zostają zlikwidowane, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, a ogólna mimika zostaje zachowana. Twarz już po jednokrotnym zabiegu -czyli około półrocznym okresie działania toksyny wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek, skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania preparatu również wygląda młodziej.

Kiedy można wykonać następny zabieg ?

Zabieg można powtarzać co 6 -8 miesięcy i raczej nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów, do których pacjenci wracają z przyjemnością, ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, a jednocześnie jest to zabieg niezwykle mało inwazyjny.

Czy podanie toksyny botulinowej nie spowoduje rozluźnienia całej twarzy?

Nie, preparat rozluźnia tylko nadmiernie aktywne mięśnie, do których został podany. Nie przemieszcza się do innych okolic. Jedynie miejsca leczone są pozbawione zmarszczek.