Najczęściej występujące rodzaje przebarwień

OSTUDA – są to powierzchowne i nabyte zmiany skórne, występujące najczęściej w obrębie czoła, policzków, nosa i górnej wargi. Powstają one pod wpływem zmian hormonalnych. Pojawiają się u osób przyjmujących tabletki antykoncepcyjne lub u kobiet w ciąży. Zmiany skórne występują pojedynczo lub zlewają się.

PIEGI – są to plamki o średnicy mniejszej niż 0,5 cm. Powstają na skórze w okolicach najbardziej narażonych na promieniowanie UV. Występowanie piegów może mieć także podłoże genetyczne np. osoba rudowłosa z jasna karnacją, ma większe prawdopodobieństwo tego, że pojawią się u niej piegi.

PLAMY SOCZEWICOWATE – są to plamy o średnicy 0,5 – 1 cm. Wyróżniamy dwa rodzaje plam soczewicowatych: potrądzikowe i posłoneczne (starcze). Pojawiają się one najczęściej na twarzy, szyi, przedramionach i dłoniach.

Leczenie przebarwień jest długotrwałe i trudne. Światło lasera pochłaniane jest przez barwnik skóry – melaninę. W czasie absorpcji laser podgrzewa komórki, które zawierają barwnik, co doprowadza do ich zniszczenia. Najlepsze efekty są w przypadku: plam polekowych, posłonecznych, soczewicowatych, piegów i ostudy.