Drenaż limfatyczny twarzy

Drenaż limfatyczny to inaczej masaż limfatyczny, który wykonuje się jako uzupełnienie wielu różnych zabiegów. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia obrzęków limfatycznych. Po dzień dzisiejszy wiele osób nie ma świadomości jak bardzo układ limfatyczny i jego prawidłowe funkcjonowanie wpływa na ogólny stan organizmu.

Czym zatem są obrzęki limfatyczne? Otóż, są to stany, w których dochodzi do zastoju chłonki w skórze lub tkance podskórnej, co w następstwie powoduje procesy zapalne. Chłonką, nazywamy limfę, której zadaniem jest rozprowadzenie po organizmie limfocytów pozyskiwanych z węzłów chłonnych. Kiedy, więc odpowiedzialne za to naczynia chłonne nie działają prawidłowo, dochodzi do zastoju limfy i jej gromadzenia się, a ostatecznie do powstawania obrzęków. Początkowo mogą być one niewidoczne, jednak lekceważone stają się twarde i włókniste, a ich powstanie obniża odporność organizmu.

Drenaż limfatyczny to specjalny masaż, polegający na uciskaniu i pocieraniu skóry w odpowiedni sposób tak, by przepchnąć nagromadzony pod nią płyn, a tym samym zlikwidować obrzęk i poprawić krążenie chłonki. Zabieg ma działanie profilaktycznie, jak i lecznicze i wykonuje się go manualnie lub za pomocą specjalistycznego urządzenia.

Masaż limfatyczny może dotyczyć każdej części ciała – nawet twarzy. Przyjemny i skuteczny zabieg, wykonuje się od okolic obojczyków aż do samego czubka głowy. Dobrze wykonany pomaga pozbyć się problemów z zatokami, opuchlizny oczu oraz innych części twarzy, działa też kojąco na skórę – poprawia jej kondycję i zwiększa chłonność substancji odżywczych i leczniczych zawartych w stosowanych podczas zabiegu kosmetykach.