Depilacja laserowa – pytania, odpowiedzi

Depilacja laserowa (inaczej epilacja) jest absolutnym hitem w dziedzinie medycyny estetycznej. Obecnie to najskuteczniejszy sposób usuwania zbędnego owłosienia z dowolnych partii naszego ciała. Stworzenie tej unikatowej technologii pozwala raz na zawsze rozwiązać problem wciąż odrastających włosków i zrealizować marzenia o idealnie gładkiej skórze.

Wzrost popularności epilacji zrodził wiele pytań i wątpliwości co do bezpieczeństwa emitowanego podczas zabiegu światła. Okazuje się jednak, że większość z tych obaw w starciu z rzeczywistością staje się mitem.


►Czy depilacja laserowa jest metodą bezpieczną?

TAK! Pamiętajmy, że jest to metoda nieinwazyjna. Światło lasera uszkadza mieszki włoskowe, ale nie niszczy naskórka. Dlatego stosowanie depilacji laserowej w najdelikatniejszych partiach naszego ciała, np. okolice bikini, górna warga, pachy czy sutki nie stanowi żadnego zagrożenia.


►Czy depilacja laserowa jest zabiegiem bolesnym?

Wszystko zależy od poziomu wytrzymałości pacjenta na ból i wyboru depilowanej powierzchni. Jednak są miejsca, które wymagają od nas szczególnej cierpliwości, np. okolice bikini lub pachy. Najczęściej poczucie dyskomfortu ogranicza się do delikatnego pieczenia bądź szczypania.


►Dlaczego całkowita skuteczność depilacji laserowej wiąże się z wykonaniem kilku zabiegów?

Niestety włosy nie rosną równocześnie. Światło lasera działa tylko na te, które znajdują się w aktywnej fazie wzrostu. Dlatego wykonanie jednej sesji zapewnia usunięcie najwyżej 30% całego owłosienia.


►Czy depilacja laserowa jest zawsze zabiegiem skutecznym?

Nie u wszystkich osób depilacjia laserowej jest tak samo skuteczna. Włosy, które są jasne i cienkie nie pochłaniają odpowiedniej ilości światła imitowanej przez laser. W związku z tym brak właściwej temperatury sprawia, że skuteczność lasera jest bardzo ograniczona. Z zabiegu powinny zrezygnować również osoby o ciemnej karnacji, ponieważ wysokie stężenie melaniny w skórze pełni funkcję ochronną i osłabia działanie lasera.


►Czy zabieg depilacji laserowej można przeprowadzić w każdej chwili?

NIE. Odpowiednie przygotowanie skóry jest jednym z czynników gwarantujących zadowalający efekt. Przed zabiegiem skóra powinna być ogolona, wypoczęta i nieopalona. Ważne jest również, by depilowane powierzchnie nie były zmienione chorobowo (skaleczone lub zaczerwienione).


►Dlaczego przed depilacją laserową golimy włosy?

Ponieważ włoski podczas zabiegu ulegają spaleniu. W związku z tym te, które wyrastają ponad powierzchnię skóry mogą być przyczyną poparzeń naskórka. Poza tym ogranicza to działanie lasera, którego światło (w takim przypadku) rozprasza się na odrośniętym włosie.


►Czy każdy może poddać się zabiegowi depilacji laserowej?

NIE. Niestety są choroby, które automatycznie dyskwalifikują pacjenta do zabiegu, np. łuszczyca, bielactwo, opryszczka. Od depilacji laserowej powinny się wstrzymać kobiety w ciąży. Czynnikiem dodatkowym może być nadwrażliwość pacjenta na światło lub posiadanie skóry skłonnej do przebarwień.


►Czy skóra po depilacji laserowej wymaga od nas szczególnej pielęgnacji?

TAK. Skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa i potrzebuje specjalnego traktowania. Na przynajmniej 4 tygodnie musimy odłożyć wizyty w solarium czy opalanie na słońcu. Laser wysusza skórę, dlatego powinniśmy nawet kilka razy dziennie używać kremów nawilżających (najlepiej z wysokim filtrem). Pamiętajmy, by nie narażać skóry na podrażnienia. W związku z tym bezwzględnie nie należy używać kosmetyków na bazie alkoholu, ani stosować peelingów.


►Czy depilacja laserowa jest zabiegiem czasochłonnym?

NIE. Nie musimy na ten zabieg poświęcać całego dnia. Wystarczy, że przeznaczymy na niego od 15 minut do maksymalnie 3 godzin. Wszystko zależy od wyboru powierzchni przeznaczonej do depilacji.


►Praktyczne rady dla osób zdecydowanych na zabieg depilacji laserowej:

Pamiętajmy, że przy wyborze odpowiedniego gabinetu kosmetycznego nie powinniśmy kierować się jedynie ceną. Nie obawiajmy się zapytać, czy sprzęt przeznaczony do depilacji jest opatrzony certyfikatem bezpieczeństwa.

  • Pamiętajmy, że zabieg powinien być poprzedzony dokładnym wywiadem.
  • Pamiętajmy, że dobre przygotowanie skóry do zabiegu gwarantuje satysfakcjonujący efekt.
  • Pamiętajmy, że skóra po zabiegu wymaga od nas szczególnej pielęgnacji.

  • Dosia

    Ile lat trzeba mieć aby poddać się depilacji laserowej ze zgodą rodzica? 14? 15?

    • Salon Viviean

      Witamy, depilacja laserowa jest głównie przeznaczona dla osób dorosłych z uregulowaną gospodarką hormonalną. Wtedy można osiągnąć bardzo dobre i trwałe efekty depilacji. W okresie dojrzewania te efekty mogą być krótkotrwałe, ponieważ w organizmie nastolatka trwa t.zw. burza hormonów, która odpowiada za pojawienie się często nadmiernego owłosienia. Niekiedy zdarza się, że po ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej po okresie dojrzewania owłosienie może być słabsze i najlepiej dopiero wtedy podjąć decyzję o poddaniu się depilacji laserowej. Ze zdrowotnego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do wykonywania depilacji laserowej w młodym wieku, należy tylko liczyć się możliwością krótkotrwałego efektu po zabiegach. Z naszej strony proponujemy wykonywać te zabiegi nie wcześniej niż w wieku ok.16 lat, o ile rzeczywiście są do tego wskazania np. silne podrażnienia po goleniu tradycyjną metodą lub wrastające włosy, po których występują stany zapalne i długotrwałe leczenie powikłań za pomocą maści z antybiotykami itp. Dolna granica wieku jest ruchoma i nie znając szczegółów, motywów, zaleceń lekarza i opinii rodziców trudno jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. Jeśli jest Pani osobą niepełnoletnią, to proszę umówić się na bezpłatną konsultację i przyjść z co najmniej jednym rodzicem, dopiero po rozmowie w gabinecie będziemy w stanie powiedzieć, czy włosy i stan zdrowia kwalifikują Panią do depilacji laserowej, czy możemy wykonać zabieg czy jeszcze jest na to za wcześnie.

  • Weronika

    Witam, Pisza Panstwo,iz impuls lasera przenika około 2,5 mm w głąb skóry a takze, iz jest to zbyt płytko, aby miało wpłynąć na jakikolwiek narząd w organiźmie. Dlaczego więc, pzeciwwskazaniem do depilacji sa przebyte choroby nowotworowe? Ewentualne nowotwory atakuja zazwyczaj narządy wewnetrzne. Wiec jak ma sie jedno do drugiego?pozdrawiam

    • Salon Viviean

      Pani Weroniko, czynne lub przebyte choroby nowotworowe są bardzo poważnym przeciwwskazaniem do depilacji laserowej. Mimo, że wiązka lasera nie dociera i nie wpływa bezpośrednio na organy wewnętrzne to oddziałuje w sposób pośredni na cały organizm. Po wyleczeniu nowotworu organizm jest osłabiony i podatny na czynniki zewnętrzne mogące aktywować komórki nowotworowe. Promieniowanie lasera może pobudzić te komórki do podziału i wzrostu, powodując nawrót choroby lub przerzuty.

  • Ania

    Witam mam pytanie czy depilacja brodawek sutkowych jest skuteczna?.Czy włosy doodkola brodawek trudno się usuwa i potrzeba wtedy co roku wykonywać depilacje?I mam drugie pytanie czy np jesli usunełabym laserem włosy wokól brodawek to czy np na skutek ciąży w przyszłości one nie odrosną( ciązy zachodzą zmiany hormonalne czy nie spowodują znowu włosów na biuscie brodawkach ?
    Bardzo proszę na odpowiedz na powyższe pytania.

    • Salon Viviean

      Tak, depilacja okolic sutków jest skuteczna, jeśli spełnione są podstawowe zasady obowiązujące przy depilacji laserowej, tak samo jak w przypadku każdej innej części ciała. Między innymi: im włosy są ciemniejsze i grubsze tym lepszy i szybszy efekt…
      Jeśli zaś chodzi o efekty depilacji po ciąży to sprawa jest bardzo indywidualna. U niektórych kobiet po ciąży może utrzymywać się efekt sprzed ciąży, a u innych część włosów może odrosnąć. Niestety, nie da się dokładnie przewidzieć kto i jak zareaguje.

  • Dorota

    Witam,
    Czy włokniaki piersi są przeciwwskazaniem do depilacji laserowej???
    Pozdrawiam serdecznie

    • Salon Viviean

      Pani Doroto, włókniak piersi jest zmianą najczęściej niegroźną, ale działanie lasera może zmienić charakter powstałych zmian – może, ale nie musi! Jest to najbardziej pesymistyczna opcja, ale zawsze należy wziąć pod uwagę istniejące ryzyko. Zdecydowanie odradzamy w takich przypadkach depilację laserową, ale nie należy wszystkich przypadków traktować jednakowo, dlatego zalecamy konsultację z lekarzem prowadzącym.

  • Łucja

    Witam, czy możliwe jest wykonanie depilacji laserowej jeżeli mam 15 lat? Czy antybiotyk stosowany na twarz (Zineryt) w celu zwalczania trądziku jest jakąkolwiek przeszkodą?

    • Salon Viviean

      Witamy, zabieg depilacji laserowej w wieku 15 lat jest możliwy tylko za zgodą rodziców. Na konsultację lub zabieg należy przyjść z jednym z rodziców, który będzie obecny podczas przeprowadzania wywiadu, potwierdzi prawdziwość podanych informacji dotyczących zdrowia i wyda pisemną zgodę na przeprowadzenie zabiegu. W Pani przypadku należy poruszyć jeszcze kwestię efektywności depilacji laserowej. W trakcie okresu dojrzewania jest zaburzona gospodarka hormonalna i może zdarzyć się tak, że młodej osobie po kilku zabiegach owłosienie może (choć nie musi) wrócić w mniejszej lub nawet takiej samej ilości. Zaleca się wykonywanie depilacji laserowej u osób nieco starszych po okresie dojrzewania. Jest wówczas największe prawdopodobieństwo, że zabiegi przyniosą pożądany efekt. Na podstawie tego co Pani pisze, czyli obecności zmian trądzikowych i nadmiernego owłosienia zalecamy najpierw skonsultować się z lekarzem endokrynologiem lub ginekologiem, który doradzi, czy w Pani przypadku jest szansa na samoistne ustąpienie nadmiernego owłosienia, czy doradzi leczenie hormonalne lub depilację laserową. Co do stosowanego antybiotyku, to zalecamy odczekać około miesiąca po zakończeniu kuracji antybiotykowej, nawet tej stosowanej zewnętrznie.

  • Iza

    Czy stosowanie leków Spironol i Qlaira jest przeciwwskazaniem do zabiegu?

    • Salon Viviean

      Witamy, zalecamy każdą chorobę, schorzenie i przyjmowany lek skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym pod kątem przeciwwskazań do zabiegów laserowych. Przyjmowanie większości leków niesie ze sobą wiele obostrzeń, które znane są tylko lekarzom. Dlatego zawsze zalecamy skonsultować się najpierw z lekarzem prowadzącym.

  • Anna

    Witam.
    Mam niedoczynność tarczycy i przyjmuję letrox, proszę o odpowiedź czy są jakieś przeciwwskazania do odbycia zabiegu laserem?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Salon Viviean

      Witam, podczas jakiejkolwiek choroby lub przyjmowania leków zalecamy porozmawiać najpierw ze swoim lekarzem prowadzącym, czy widzi przeciwwskazania do zabiegów laserowych. Tylko on zna historię choroby, dawkowanie, zalecenia, przeciwwskazania itp., w związku z tym jest najbardziej kompetentną osobą, aby rozwiać wątpliwości.