Depilacja laserowa – pytania, odpowiedzi

Depilacja laserowa (inaczej epilacja) jest absolutnym hitem w dziedzinie medycyny estetycznej. Obecnie to najskuteczniejszy sposób usuwania zbędnego owłosienia z dowolnych partii naszego ciała. Stworzenie tej unikatowej technologii pozwala raz na zawsze rozwiązać problem wciąż odrastających włosków i zrealizować marzenia o idealnie gładkiej skórze.

Wzrost popularności epilacji zrodził wiele pytań i wątpliwości co do bezpieczeństwa emitowanego podczas zabiegu światła. Okazuje się jednak, że większość z tych obaw w starciu z rzeczywistością staje się mitem.


►Czy depilacja laserowa jest metodą bezpieczną?

TAK! Pamiętajmy, że jest to metoda nieinwazyjna. Światło lasera uszkadza mieszki włoskowe, ale nie niszczy naskórka. Dlatego stosowanie depilacji laserowej w najdelikatniejszych partiach naszego ciała, np. okolice bikini, górna warga, pachy czy sutki nie stanowi żadnego zagrożenia.


►Czy depilacja laserowa jest zabiegiem bolesnym?

Wszystko zależy od poziomu wytrzymałości pacjenta na ból i wyboru depilowanej powierzchni. Jednak są miejsca, które wymagają od nas szczególnej cierpliwości, np. okolice bikini lub pachy. Najczęściej poczucie dyskomfortu ogranicza się do delikatnego pieczenia bądź szczypania.


►Dlaczego całkowita skuteczność depilacji laserowej wiąże się z wykonaniem kilku zabiegów?

Niestety włosy nie rosną równocześnie. Światło lasera działa tylko na te, które znajdują się w aktywnej fazie wzrostu. Dlatego wykonanie jednej sesji zapewnia usunięcie najwyżej 30% całego owłosienia.


►Czy depilacja laserowa jest zawsze zabiegiem skutecznym?

Nie u wszystkich osób depilacjia laserowej jest tak samo skuteczna. Włosy, które są jasne i cienkie nie pochłaniają odpowiedniej ilości światła imitowanej przez laser. W związku z tym brak właściwej temperatury sprawia, że skuteczność lasera jest bardzo ograniczona. Z zabiegu powinny zrezygnować również osoby o ciemnej karnacji, ponieważ wysokie stężenie melaniny w skórze pełni funkcję ochronną i osłabia działanie lasera.


►Czy zabieg depilacji laserowej można przeprowadzić w każdej chwili?

NIE. Odpowiednie przygotowanie skóry jest jednym z czynników gwarantujących zadowalający efekt. Przed zabiegiem skóra powinna być ogolona, wypoczęta i nieopalona. Ważne jest również, by depilowane powierzchnie nie były zmienione chorobowo (skaleczone lub zaczerwienione).


►Dlaczego przed depilacją laserową golimy włosy?

Ponieważ włoski podczas zabiegu ulegają spaleniu. W związku z tym te, które wyrastają ponad powierzchnię skóry mogą być przyczyną poparzeń naskórka. Poza tym ogranicza to działanie lasera, którego światło (w takim przypadku) rozprasza się na odrośniętym włosie.


►Czy każdy może poddać się zabiegowi depilacji laserowej?

NIE. Niestety są choroby, które automatycznie dyskwalifikują pacjenta do zabiegu, np. łuszczyca, bielactwo, opryszczka. Od depilacji laserowej powinny się wstrzymać kobiety w ciąży. Czynnikiem dodatkowym może być nadwrażliwość pacjenta na światło lub posiadanie skóry skłonnej do przebarwień.


►Czy skóra po depilacji laserowej wymaga od nas szczególnej pielęgnacji?

TAK. Skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa i potrzebuje specjalnego traktowania. Na przynajmniej 4 tygodnie musimy odłożyć wizyty w solarium czy opalanie na słońcu. Laser wysusza skórę, dlatego powinniśmy nawet kilka razy dziennie używać kremów nawilżających (najlepiej z wysokim filtrem). Pamiętajmy, by nie narażać skóry na podrażnienia. W związku z tym bezwzględnie nie należy używać kosmetyków na bazie alkoholu, ani stosować peelingów.


►Czy depilacja laserowa jest zabiegiem czasochłonnym?

NIE. Nie musimy na ten zabieg poświęcać całego dnia. Wystarczy, że przeznaczymy na niego od 15 minut do maksymalnie 3 godzin. Wszystko zależy od wyboru powierzchni przeznaczonej do depilacji.


►Praktyczne rady dla osób zdecydowanych na zabieg depilacji laserowej:

Pamiętajmy, że przy wyborze odpowiedniego gabinetu kosmetycznego nie powinniśmy kierować się jedynie ceną. Nie obawiajmy się zapytać, czy sprzęt przeznaczony do depilacji jest opatrzony certyfikatem bezpieczeństwa.

  • Pamiętajmy, że zabieg powinien być poprzedzony dokładnym wywiadem.
  • Pamiętajmy, że dobre przygotowanie skóry do zabiegu gwarantuje satysfakcjonujący efekt.
  • Pamiętajmy, że skóra po zabiegu wymaga od nas szczególnej pielęgnacji.

  • Ania

    Jestem w ciąży i wiem że nie mogę używać lasera, ale czy mogę komuś robić depilacje laserem?

  • http://salonurody.uchwycone-chwile.pl/ Karolina

    Zdecydowanie w skali bólowej depilacja laserowa naprawdę nie jest czymś strasznym.