Depilacja laserowa – pytania, odpowiedzi

Depilacja laserowa (inaczej epilacja) jest absolutnym hitem w dziedzinie medycyny estetycznej. Obecnie to najskuteczniejszy sposób usuwania zbędnego owłosienia z dowolnych partii naszego ciała. Stworzenie tej unikatowej technologii pozwala raz na zawsze rozwiązać problem wciąż odrastających włosków i zrealizować marzenia o idealnie gładkiej skórze.

Wzrost popularności epilacji zrodził wiele pytań i wątpliwości co do bezpieczeństwa emitowanego podczas zabiegu światła. Okazuje się jednak, że większość z tych obaw w starciu z rzeczywistością staje się mitem.


►Czy depilacja laserowa jest metodą bezpieczną?

TAK! Pamiętajmy, że jest to metoda nieinwazyjna. Światło lasera uszkadza mieszki włoskowe, ale nie niszczy naskórka. Dlatego stosowanie depilacji laserowej w najdelikatniejszych partiach naszego ciała, np. okolice bikini, górna warga, pachy czy sutki nie stanowi żadnego zagrożenia.


►Czy depilacja laserowa jest zabiegiem bolesnym?

Wszystko zależy od poziomu wytrzymałości pacjenta na ból i wyboru depilowanej powierzchni. Jednak są miejsca, które wymagają od nas szczególnej cierpliwości, np. okolice bikini lub pachy. Najczęściej poczucie dyskomfortu ogranicza się do delikatnego pieczenia bądź szczypania.


►Dlaczego całkowita skuteczność depilacji laserowej wiąże się z wykonaniem kilku zabiegów?

Niestety włosy nie rosną równocześnie. Światło lasera działa tylko na te, które znajdują się w aktywnej fazie wzrostu. Dlatego wykonanie jednej sesji zapewnia usunięcie najwyżej 30% całego owłosienia.


►Czy depilacja laserowa jest zawsze zabiegiem skutecznym?

Nie u wszystkich osób depilacjia laserowej jest tak samo skuteczna. Włosy, które są jasne i cienkie nie pochłaniają odpowiedniej ilości światła imitowanej przez laser. W związku z tym brak właściwej temperatury sprawia, że skuteczność lasera jest bardzo ograniczona. Z zabiegu powinny zrezygnować również osoby o ciemnej karnacji, ponieważ wysokie stężenie melaniny w skórze pełni funkcję ochronną i osłabia działanie lasera.


►Czy zabieg depilacji laserowej można przeprowadzić w każdej chwili?

NIE. Odpowiednie przygotowanie skóry jest jednym z czynników gwarantujących zadowalający efekt. Przed zabiegiem skóra powinna być ogolona, wypoczęta i nieopalona. Ważne jest również, by depilowane powierzchnie nie były zmienione chorobowo (skaleczone lub zaczerwienione).


►Dlaczego przed depilacją laserową golimy włosy?

Ponieważ włoski podczas zabiegu ulegają spaleniu. W związku z tym te, które wyrastają ponad powierzchnię skóry mogą być przyczyną poparzeń naskórka. Poza tym ogranicza to działanie lasera, którego światło (w takim przypadku) rozprasza się na odrośniętym włosie.


►Czy każdy może poddać się zabiegowi depilacji laserowej?

NIE. Niestety są choroby, które automatycznie dyskwalifikują pacjenta do zabiegu, np. łuszczyca, bielactwo, opryszczka. Od depilacji laserowej powinny się wstrzymać kobiety w ciąży. Czynnikiem dodatkowym może być nadwrażliwość pacjenta na światło lub posiadanie skóry skłonnej do przebarwień.


►Czy skóra po depilacji laserowej wymaga od nas szczególnej pielęgnacji?

TAK. Skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa i potrzebuje specjalnego traktowania. Na przynajmniej 4 tygodnie musimy odłożyć wizyty w solarium czy opalanie na słońcu. Laser wysusza skórę, dlatego powinniśmy nawet kilka razy dziennie używać kremów nawilżających (najlepiej z wysokim filtrem). Pamiętajmy, by nie narażać skóry na podrażnienia. W związku z tym bezwzględnie nie należy używać kosmetyków na bazie alkoholu, ani stosować peelingów.


►Czy depilacja laserowa jest zabiegiem czasochłonnym?

NIE. Nie musimy na ten zabieg poświęcać całego dnia. Wystarczy, że przeznaczymy na niego od 15 minut do maksymalnie 3 godzin. Wszystko zależy od wyboru powierzchni przeznaczonej do depilacji.


►Praktyczne rady dla osób zdecydowanych na zabieg depilacji laserowej:

Pamiętajmy, że przy wyborze odpowiedniego gabinetu kosmetycznego nie powinniśmy kierować się jedynie ceną. Nie obawiajmy się zapytać, czy sprzęt przeznaczony do depilacji jest opatrzony certyfikatem bezpieczeństwa.

  • Pamiętajmy, że zabieg powinien być poprzedzony dokładnym wywiadem.
  • Pamiętajmy, że dobre przygotowanie skóry do zabiegu gwarantuje satysfakcjonujący efekt.
  • Pamiętajmy, że skóra po zabiegu wymaga od nas szczególnej pielęgnacji.

  • Agnieszka

    Czy mięśniak macicy jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej bikini?

  • Renata

    Witam,
    Chciałabym się poddać depilacji laserowej na łydkach, ponieważ borykam się z problemem wrastających włosków oraz od 3 lat z dermatillomanią. Przez moje zaburzenia zaczęły tworzyć się stany zapalne, następnie blizny i przebarwienia. Mam jasną karnację ale włosy na łydkach ciemne. Byłam u dermatologa i zalecił mi właśnie depilację laserową, czy jest to możliwe przy moich problemach?

  • Ola

    Witam. W dzieciństwie przeszłam operację na serce i chociaż od tego czasu minęło już wiele lat, mam w ciele metalowe druty, które zszywają mój mostek. Czy w takim przypadku depilacja laserowa jest w ogóle możliwa? Pozdrawiam.

    • Salon Viviean

      Druty zszywające mostek nie są przeciwwskazaniem do depilacji laserowej, o ile zabieg nie odbywa się w obrębie klatki piersiowej. W przypadku tej okolicy trudno przewidzieć skutki zabiegu, ale nie można wykluczyć wystąpienia poparzeń. Przeszkodą do zabiegu jedynie może być choroba lub wada serca, o której warto byłoby powiedzieć coś więcej na konsultacji, a najlepiej proponujemy udać się do lekarza prowadzącego, w celu wydania oświadczenia, że z medycznego punktu widzenia, ze względu na aktualny stan serca nie widzi on przeciwwskazań do wykonania zabiegu delilacji laserowej.

  • Ania

    Witam, czy branie tabletek antykoncepcyjnych vibin mini przeszkadza w wykonaniu zabiegu laserowego na nogi ?

    • Salon Viviean

      Zarówno lek o który Pani pyta, jak i każdy inny środek antykoncepcyjny może działać światłouczulająco lub współuczestniczyć w powstawaniu przebarwień. W praktyce jednak takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, ponieważ dawki hormonów występują w niewielkim stężeniu. Aby upewnić się, że środek antykoncepcyjny nie wpłynie negatywnie na zdrowie i urodę należy wykonać próbę laserową i po kilku dniach, jeśli nie będzie negatywnej reakcji, można będzie przystąpić do właściwego zabiegu.

  • Iwonka

    mam pytanko czy w trakcie zabiegow laserowego usowania wlosow mozna przykladowo jechac na wakacje i wrocic do zabiegow po dluzszej przerwie az skora odpocznie po opalaniu???

    • Salon Viviean

      Tak, można zrobić przerwę w każdym momencie serii zabiegów, ale należy liczyć się z tym, że może być wtedy potrzebnych więcej zabiegów, niż gdyby seria była kontynuowana bez żadnej przerwy. Pierwszy zabieg po przerwie należy wykonać zachowując bezpieczny odstęp czasowy po opalaniu, minimum 1 miesiąc.

  • Klara

    Witam.
    Chciałam zapytać czy zażywanie tabletek antykoncepcyjnych (Diane 35), które stosuję również ze względu na zmiany trądzikowe, jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej? W jednym z gabinetów usłyszałam, że tak.

    • Salon Viviean

      Środki antykoncepcyjne w niektórych przypadkach mogą być przeciwwskazaniem, ale wiele kobiet przyjmuje je i po zabiegu depilacji laserowej nie dzieje się nic złego. Zapraszamy na konsultacje do naszego salonu. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań do zabiegu, wykonamy próbę laserową i jeśli reakcja skóry będzie prawidłowa po kilku dniach będzie można bezpiecznie wykonać zabieg.

    • Maja

      Radzę zaprzestania brania tego leku, został zakazany w stanach już jakiś czas temu…

  • maja

    Czy jeśli przyjęłam tabletkę escapelle(72h po)w zeszły poniedziałek to czy możliwy jest zabieg laserowy w tę sobotę?

    • Salon Viviean

      Lek ten zażyty jednorazowo około 2 tygodni przed zabiegiem nie powinien być przeciwwskazaniem do depilacji laserowej. Substancja aktywna leku metabolizowana jest w wątrobie i wydalana wraz z innymi produktami przemiany materii. Przenika ona także do krwi, ale w tak długim czasie powinna ona zostać już wydalona. Proszę jednak dla pewności skonsultować się z ginekologiem lub farmaceutą.