Po wykonaniu depilacji laserowej

Każda skóra indywidualnie reaguje na ingerencję laserową. U jednych osób nic się nie dzieje, u innych mogą pojawić się obrzęki, zaczerwienienia i pęcherzyki. Dlatego przez około dwa tygodnie po zabiegu musimy szczególnie o nią dbać, aby nie mieć problemów z  późniejszymi, ewentualnymi powikłaniami.

Reakcje skórne po zabiegu:

Bezpośrednio po epilacji może pojawić się rumień lub drobny obrzęk okołomieszkowy. Objawy te są naturalną reakcją skórną i najczęściej znikają po 2 – 3 godzinach. Jednak czasami zaczerwienienie może utrzymywać się przez kilka dni – do czasu naturalnego złuszczenia naskórka.

Szczególne zalecenia:

Zaraz po zabiegu można powrócić do codziennych czynności (pracować, czy uczyć się).

Należy jednak przez co najmniej 4 tygodnie wstrzymać się od wysiłku fizycznego i opalania, aby ochronić skórę przed powstawaniem przebarwień. Powinno się również zrezygnować z wyjść na basen, ponieważ kontakt z chlorowaną wodą może wysuszać skórę i powodować swędzenie. Należy zwrócić uwagę na skład kosmetyków, które stosujemy na co dzień- szczególnie, jeśli chodzi o  toniki, leki zewnętrzne, dezedoranty, perfumy. Alkohol, który jest najczęstszym składnikiem tych kosmetyków może narazić skórę na podrażnienia.

Zaleca się natomiast smarowanie depilowanych miejsc maścią ochronną (najlepiej zawierającą panthenol).

Po zabiegu stosowanym na twarz, bezpośrednio po epilacji, należy zrezygnować z makijażu. Można wykonać go następnego dnia, ale dopiero po zejściu zaczerwienienia.

Ewentualne powikłania:

Powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko. Objawiają się w postaci strupków, pęcherzy, przebarwień i odbarwień skórnych oraz infekcji bakteryjnych i wirusowych. Wszystkie powikłania można wyleczyć bez pozostawienia blizn.

Kto powinien przeprowadzać zabieg?

Zabieg powinna przeprowadzać odpowiednio przeszkolona do tego osoba, w warunkach sterylnych. Daje to możliwość prawidłowego zakwalifikowania do zabiegu, dobranie odpowiednich parametrów lasera oraz profesjonalną opiekę, zarówno przed, jak i po operacji. Kosmetolog ustala również odstępy między pierwszą epilacją a kolejną – zwykle jest to od 4 do 12 tygodni, zależnie od depilowanego miejsca.

Na co trzeba zwrócić uwagę po epilacji?

Po zabiegu uszkodzone włosy pozostają w skórze (są grube i szorstkie) i mogą sprawiać wrażenie, że nadal rosną. Można je ogolić, ale nie ma takiej potrzeby, ponieważ i tak wypadną po około 2 tygodniach. Wówczas skóra staje się gładka aż do czasu, kiedy kolejna ilość włosów przejdzie do fazy anagenu (wzrostu).

Jeśli zauważysz, że w dwa tygodnie po zabiegu skóra nie jest gładka, oznacza to, że zabieg był wykonany niedokładnie, albo zaburzenia gospodarki hormonalnej stymulują mieszki włosowe do odrastania nowych włosków.

Pamiętaj! Po zabiegu należy wypić 2 – 3 litry wody!

  • Maria

    Witam,
    czy po zabiegu LSduet ( 1 tydz. temu)można zażywać witaminy ( maxvit dla niej).
    Czy może to wpłynąć na pogorszenie skóry bądź pojawienie się przebarwień ?
    Będę wdzięczna za odp.

    • Salon Viviean

      Witam, w trakcie serii zabiegów metodą laserową nie powinno się przyjmować substancji światłouwrażliwiających m.in. witaminy A i jej pochodnych oraz witaminy C, które zawarte są w podanym przez Panią preparacie. Przyjmowanie przez Panią wspomnianego suplementu może doprowadzić do wystąpienia przebarwień i poparzeń podczas kolejnego zabiegu laserowego. Jednak w tej konkretnej sytuacji jest rozwiązanie – może Pani od teraz przyjmować ten preparat, ale należy go odstawić około 1-2 tygodnie przed kolejnym zabiegiem, aby substancje światłouwrażliwiające zdążyły się zmetabolizować w organizmie.