Pacjent musi być poinformowany o tym, jak skóra powinna być przygotowana do zabiegu. Należy pamiętać, że epilacja wymaga zaangażowania również od nas samych. Specjalista wykonujący zabieg powinien dokładnie poinformować pacjenta o jego przebiegu. Każdy jest inny i zależy od indywidualnych predyspozycji osoby poddającej się epilacji.
Na ogoloną, oczyszczoną i osuszoną skórę przykłada się głowicę lasera i puszcza impulsy energii. Światło lasera emitowane jest przez plamkę znajdującą się w głowicy urządzenia. Tę przykłada się do depilowanej powierzchni miejsce przy miejscu, by jak najdokładniej usunąć wszystkie włoski.
W zależności od okolicy ciała i indywidualnej wrażliwości na ból, pacjent może odczuwać lekkie pieczenie lub ukłucie w momencie wysyłania energii. Jeśli pacjent posiada niski próg bólu lub odczuwa dyskomfort podczas zabiegu można zastosować krem znieczulający. Jednak większość laserów posiada specjalną głowicę chłodzącą, która powinna neutralizować ból niemalże do minimum.
Osoba przeprowadzająca zabieg powinna posiadać umiejętności komunikacyjne. Kontakt specjalisty z pacjentem jest bardzo ważny, by zabieg odbył się w komfortowych warunkach.