Najczęściej zadawane pytania

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest polisacharydem, naturalnie występującym w organizmie człowieka, głównie w skórze. Odpowiedzialny jest za jej napięcie oraz jędrność poprzez magazynowanie wody w przestrzeniach międzykomórkowych. Kwas hialuronowy jest w stanie związać od 1000 do 4000 razy więcej wody niż wynosi jego masa, z tego powodu jest stosowany w produktach kosmetycznych, jako jeden z najbardziej wartościowych czynników nawilżających.

Co jest konsekwencją niedoboru kwasu hialuronowego w skórze?

Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość i jakość kwasu hialuronowego, co prowadzi do zwiotczenia skóry. Skóra staje się wysuszona, pojawiają się najpierw płytkie, a następnie głębokie zmarszczki. Policzki i usta tracą swoją objętość. Zabieg wypełniania zmarszczek wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego polega na podaniu zastępczego źródła kwasu hialuronowego, aby przywrócić satysfakcjonujące nawilżenie skóry. Za pomocą kwasu hialuronowego można dokonać korekcji zmarszczek, przywracając młody wygląd skórze.
Iniekcje z kwasu hialuronowego są najczęściej stosowaną i najbezpieczniejszą metodą wypełniania zmarszczek.

Czy wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego są bezpieczne?

Tak, ponieważ kwas hialuronowy całkowicie integruje się ze skórą, nie zakłóca jej naturalnych funkcji, zapewnia swobodny przepływ substancji odżywczych, tlenu i hormonów.

Czy efekty zabiegu wypełniania zmarszczek wypełniaczem są odwracalne?

Tak, ponieważ kwas hialuronowy jest naturalnie rozkładany w organizmie i nie powoduje skutków ubocznych. W przeciwieństwie do stałych wypełniaczy wchłania się w przeciągu 6 – 12 miesięcy, więc skutki zabiegu są odwracalne.

Czy preparaty kwasu hialuronowego można bezpiecznie stosować zimą?

Tak, ponieważ w przeciwieństwie do kremów, w których jest woda wypełniacze nie wywołują teleangiektazji (rozszerzenia naczyń krwionośnych).

Jakie są wskazania do zastosowania wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego?

  • redukcja zmarszczek, szczególnie tych niepoddających się leczeniu toksyną botulinową
  • wypełnianie fałdów nosowo- wargowych
  • powiększanie ust
  • modelowanie konturu ust
  • promieniste zmarszczki wokół ust i obniżone kąciki ust
  • modelowanie rysów twarzy
  • usuwanie objawów starzenia
  • ujędrnianie i odmładzanie skóry twarzy, szyi, dłoni.

Jakie są zalety kwasu hialuronowego stosowanego w wypełniaczach?

  • nie jest pochodzenia zwierzęcego
  • nie wymaga testów skórnych (chyba, że zaleci je lekarz ze względów bezpieczeństwa)
  • jest całkowicie wchłaniany
  • jego cząsteczki nie są wykrywane jako ciała obce
  • rezultaty estetyczne są natychmiastowe i naturalne.

Jak długo utrzymują się i od czego zależą efekty stosowania kwasu hialuronowego?

Średni okres utrzymywania się wypełniaczy wynosi od 6 do 12 miesięcy. Czasem okres ten może być dłuższy lub krótszy, w zależności od:

  • wieku
  • rodzaju skóry
  • trybu życia (palenie papierosów, ekspozycja skóry na słońce i działanie promieni UV może skrócić czas utrzymywania się preparatu)
  • wyboru produktu i miejsca iniekcji

.

Czy w jakiś szczególny sposób należy przygotować się do zabiegu?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Jest to jeden z zabiegów, które można wykonać w przerwie na lunch. Nie należy przyjmować aspiryny, nie należy stosować leków przeciwzapalnych na 5 dni przed zabiegiem oraz nie należy przyjmować leków hamujących agregację płytek krwi (po konsultacji z lekarzem prowadzącym) na 7 dni przed zabiegiem. W dniu zabiegu powinno unikać się intensywnego nagrzewania ciała (np. sauna, solarium, promienie słoneczne) oraz intensywnego wysiłku fizycznego.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na iniekcji przez wykwalifikowanego lekarza kwasu hialuronowego bezpośrednio w zmarszczkę za pomocą bardzo cienkiej igły, co zapewnia precyzję samego zabiegu oraz minimalizuje jego bolesność. Dla komfortu pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe. Efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu, zmarszczki wyraźnie się zmniejszają, poprawia się kondycja skóry. Zabieg trwa ok. 30 minut. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać promieniowania słonecznego (także solarium) oraz nie narażać się na działanie ekstremalnych temperatur (intensywnie zimno, sauna).

Czy zabieg jest bolesny?

Gdy przed zabiegiem odpowiednio wcześnie użyjemy kremu znieczulającego zabieg nie jest bolesny.

W jaki sposób można przedłużyć okres utrzymywania się efektu początkowego zabiegu?

Okres utrzymywania się efektu początkowego zabiegu można przedłużyć kolejnymi iniekcjami wypełniacza. Większość pacjentów decyduje się na kolejny zabieg po upływie 6 – 12 miesięcy od pierwszego zabiegu wygładzania zmarszczek, modelowania ust lub korekcji konturów twarzy.

Czy po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności?

Tak, po zabiegu wykonuje się makijaż korygujący i można wrócić do codziennych obowiązków.

Czy po zabiegu odczuwa się drętwienie, czy są siniaki?

Jeżeli działa jeszcze znieczulenie, może być odczuwane niewielkie drętwienie. Oczywiście mogą pojawić się drobne siniaki, ale można je zatuszować makijażem.

Czy są jeszcze dodatkowe zalety zabiegu oprócz tych estetycznych, widocznych?

Zaletą kwasu hialuronowego jest to, że po jego wchłonięciu kondycja skóry jest lepsza niż przed zabiegiem, gdyż kwas hialuronowy pozostawiony w skórze cały czas stymuluje ją pobudzając intensywnie procesy regeneracyjne jak najlepszy długotrwały zabieg kosmetyczny.