Depilacja laserowa

DEPILACJA LASEROWA CENNIK

Depilacja laserowa (inaczej epilacja) to nic innego, jak trwałe pozbycie się włosków wraz z mieszkiem ze wszystkich części ciała. Ich usuwanie – jak sama nazwa wskazuje, odbywa się za pomocą lasera. W odczuciu niektórych osób zabieg może być bolesny lub całkowicie bezbolesny, w zależności od wrażliwości skóry jak i innych cech indywidualnych.

depilacja laserowa

Depilacja laserowa włosków jest zabiegiem powierzchownym. Polega na wnikaniu odpowiedniej wiązki światła do melaniny – naturalnego pigmentu występującego w cebulkach włosów, który warunkuje ich wzrost. Komórki mieszka dzięki przepływającej energii osiągają odpowiednią temperaturę, która powoduje ich zniszczenie.

Jedna aplikacja światła usuwa kilkadziesiąt włosków na powierzchni o średnicy 9 mm. Cały zabieg odbywa się partiami. Trwa od 20 minut do 3 godzin (w zależności od tego, na depilację jakiej części ciała się zdecydujemy). Jednak niezależnie od poświęconego czasu, depilacja laserowa gwarantuje zadowolenie.

Aby rezultaty depilacji laserowej Cię satysfakcjonowały, zabieg należy rozłożyć na kilka etapów (minimum 3-4 zabiegi). Musisz pamiętać, że promień lasera działa tylko na włoski w fazie wzrostu (anagenu). Dlatego należy dać czas tym, które są w fazie spoczynku (telogenu).

Najpierw zalecana jest konsultacja z kosmetologiem, który przeprowadzi dokładny wywiad, określi stan Twojego zdrowia i poinformuje o czynnościach przed i po depilacji laserowej. Kobiety, które mają problemy z gospodarką hormonalną powinny przed zabiegiem ją uregulować bądź liczyć się z tym, że włoski po jakimś czasie mogą się znowu pojawić. Są one jednak bardzo cienkie i słabe w związku z tym łatwo je usunąć.


Depilacja laserowa – kiedy przeprowadza się zabieg?

  • w celach kosmetycznych – na wszystkie części ciała
  • w zaburzeniach endokrynologicznych – hirsutyzm, hipertrychoza (wskazane po terapii hormonalnej)
  • w stanach zapalnych skóry po depilacjach chemicznych, woskiem i goleniu
  • u mężczyzn mających problem z przerzedzeniem odrostu po goleniu

Depilacja laserowa jest najpewniejszym sposobem na pozbycie się niechcianego owłosienia.


Przed wykonaniem depilacji laserowej

Pierwsza depilacja laserowa powinna być poprzedzona wywiadem z kosmetologiem. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ osoby mające problemy z gospodarką hormonalną mogą być zdyskwalifikowane do przebycia zabiegu. Odradza się stosowanie zabiegu depilacji laserowej kobietom w ciąży. Dalsze czynności dotyczą oceny reakcji skóry pacjenta na światło. Dlatego na niewielkim obszarze wybranego do depilacji laserowej miejsca, przeprowadza się próby laserowe, które pozwalają wykluczyć ewentualne uczulenie. Odpowiednie zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu jest gwarancją satysfakcjonujących efektów.

Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

  • Skóra nie może być podrażniona – dlatego kilka dni przed zabiegiem należy stosować kremy nawilżające lub natłuszczające
  • Minimum 2 tygodnie przed zabiegiem nie należy się opalać, stosować samoopalaczy i balsamów z substancjami samoopalającymi.
  • Trzeba uzbroić się w cierpliwość i minimum 4 tygodnie przed zabiegiem nie wolno wyrywać włosków.
  • Tydzień przed zabiegiem nie można  stosować kremów depilujących.
  • Minimum tydzień przed zabiegiem należy zakończyć leczenie antybiotykami.
  • Należy zaprzestać picia herbatek odchudzających oraz ziół na bazie dziurawca i nagietka.

Depilacja laserowa – czynności bezpośrednio przed zabiegiem:

  • Dzień przed zabiegiem należy zgolić włosy – nie wolno ich zapuszczać! Trzeba pamiętać, że podczas zabiegu włoski będą ulegały spaleniu. W związku z tym może dojść do poparzeń naskórka.
  • Przygotowana do zabiegu skóra powinna być umyta i sucha.

Podczas wykonywania depilacji laserowej

Pacjent musi być poinformowany o tym, jak skóra powinna być przygotowana do zabiegu. Należy pamiętać, że depilacja laserowa wymaga zaangażowania również od nas samych. Specjalista wykonujący zabieg powinien dokładnie poinformować pacjenta o jego przebiegu. Każdy jest inny i zależy od indywidualnych predyspozycji osoby poddającej się depilacji laserowej.

Na ogoloną, oczyszczoną i osuszoną skórę przykłada się głowicę lasera i puszcza impulsy energii. Światło lasera emitowane jest przez plamkę znajdującą się w głowicy urządzenia. Tę przykłada się do depilowanej powierzchni miejsce przy miejscu, by jak najdokładniej usunąć wszystkie włoski.

W zależności od okolicy ciała i indywidualnej wrażliwości na ból, pacjent może odczuwać lekkie pieczenie lub ukłucie w momencie wysyłania energii. Jeśli pacjent posiada niski próg bólu lub odczuwa dyskomfort podczas zabiegu można zastosować krem znieczulający. Jednak większość laserów posiada  specjalną głowicę chłodzącą, która powinna neutralizować ból niemalże do minimum.

Osoba przeprowadzająca zabieg powinna posiadać umiejętności komunikacyjne. Kontakt specjalisty z pacjentem jest bardzo ważny, by zabieg odbył się w komfortowych warunkach.


Po wykonaniu depilacji laserowej

Każda skóra indywidualnie reaguje na ingerencję laserową. U jednych osób nic się nie dzieje, u innych mogą pojawić się obrzęki, zaczerwienienia i pęcherzyki. Dlatego przez około dwa tygodnie po zabiegu musimy szczególnie o nią dbać, aby nie mieć problemów z  późniejszymi, ewentualnymi powikłaniami.

Depilacja laserowa – reakcje skórne po zabiegu:

Bezpośrednio po depilacji laserowej może pojawić się rumień lub drobny obrzęk okołomieszkowy. Objawy te są naturalną reakcją skórną i najczęściej znikają po 2 – 3 godzinach. Jednak czasami zaczerwienienie może utrzymywać się przez kilka dni – do czasu naturalnego złuszczenia naskórka.

Depilacja laserowa – szczególne zalecenia:

Zaraz po zabiegu można powrócić do codziennych czynności (pracować, czy uczyć się).

Należy jednak przez co najmniej 4 tygodnie wstrzymać się od wysiłku fizycznego i opalania, aby ochronić skórę przed powstawaniem przebarwień. Powinno się również zrezygnować z wyjść na basen, ponieważ kontakt z chlorowaną wodą może wysuszać skórę i powodować swędzenie. Należy zwrócić uwagę na skład kosmetyków, które stosujemy na co dzień- szczególnie, jeśli chodzi o  toniki, leki zewnętrzne, dezodoranty, perfumy. Alkohol, który jest najczęstszym składnikiem tych kosmetyków może narazić skórę na podrażnienia.

Zaleca się natomiast smarowanie depilowanych miejsc maścią ochronną (najlepiej zawierającą panthenol).

Po zabiegu stosowanym na twarz, bezpośrednio po epilacji, należy zrezygnować z makijażu. Można wykonać go następnego dnia, ale dopiero po zejściu zaczerwienienia.

Depilacja laserowa – ewentualne powikłania:

Powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko. Objawiają się w postaci strupków, pęcherzy, przebarwień i odbarwień skórnych oraz infekcji bakteryjnych i wirusowych. Wszystkie powikłania można wyleczyć bez pozostawienia blizn.

Depilacja laserowa – kto powinien przeprowadzać zabieg?

Zabieg powinna przeprowadzać odpowiednio przeszkolona do tego osoba, w warunkach sterylnych. Daje to możliwość prawidłowego zakwalifikowania do zabiegu, dobranie odpowiednich parametrów lasera oraz profesjonalną opiekę, zarówno przed, jak i po operacji. Kosmetolog ustala również odstępy między pierwszą epilacją a kolejną – zwykle jest to od 4 do 12 tygodni, zależnie od depilowanego miejsca.

Depilacja laserowa – na co zwrócić uwagę po zabiegu?

Po zabiegu uszkodzone włosy pozostają w skórze (są grube i szorstkie) i mogą sprawiać wrażenie, że nadal rosną. Można je ogolić, ale nie ma takiej potrzeby, ponieważ i tak wypadną po około 2 tygodniach. Wówczas skóra staje się gładka aż do czasu, kiedy kolejna ilość włosów przejdzie do fazy anagenu (wzrostu).

Jeśli zauważysz, że w dwa tygodnie po zabiegu skóra nie jest gładka, oznacza to, że zabieg był wykonany niedokładnie, albo zaburzenia gospodarki hormonalnej stymulują mieszki włosowe do odrastania nowych włosków.

Pamiętaj! Po zabiegu depilacji laserowej należy wypić 2 – 3 litry wody!


Depilacja laserowa przeciwwskazania:

Trwałe usunięcie owłosienia za pomocą lasera nie jest niestety metodą dostępną dla wszystkich. Głównymi przeciwwskazaniami wcale nie są względy natury materialnej. Okazuje się, że to natura naszego ciała czasowo lub nigdy nie będzie mogła być narażona na działanie lasera, ponieważ może to skutkować groźnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Depilacja laserowa trwałe przeciwwskazania to:

  • włosy rude, siwe, blond
  • przewlekłe choroby skóry, np. bielactwo, łuszczyca
  • cukrzyca
  • epilepsja
  • wszczepiony defibrylator lub stymulator serca
  • nadwrażliwość na światło
  • nietypowe zaburzenia pigmentacji
  • choroby nowotworowe
  • choroby endokrynologiczne
  • choroby serca
  • skórne tendencje do powstawania przebarwień lub bliznowców

Depilacja laserowa „czasowe” przeciwwskazania to:

  • ciąża (chyba, że po porodzie nadal istnieją inne przeciwwskazania)
  • opalenizna
  • owłosienie usunięte depilatorem, woskiem, plastrami lub pęsetą
  • picie herbatek ziołowych (szczególnie dziurawca i nagietka)
  • przyjmowanie leków antydepresyjnych, psychotropowych lub sterydów
  • zażywanie witaminy A i jej pochodnych
  • wykonane w przeszłości zabiegi chirurgiczne lub dermatologiczne
  • przyjmowanie przez ostatnie sześć miesięcy Roaccutanu oraz stosowanie wszelkich terapii retnoidami
  • dermabrazja laserowa wykonana w ciągu ostatnich trzech miesięcy na powierzchni wybranej do zabiegu
  • peeling chemiczny bądź mechaniczny wykonany w ciągu dwóch tygodni od zabiegu
  • stosowanie leków z retinolem i antybiotyków z grupy tetracyklin

DEPILACJA LASEROWA CENNIK
  • Danka

    świetne usługi