Historia depilacji

Historia depilacji

Już od antyku wzorem piękna jest kobieta zadbana, czyli gładka. Usuwanie owłosienia w celach estetycznych było znane w starożytnym Egipcie 5 tyś. lat p.n.e. Używano wówczas ostrzy wykonanych z brązu. Potem pojawiły się różnego rodzaju woski. Natomiast antyczni Rzymianie upowszechnili zwyczaj regulowania brwi za pomocą pęset. Wraz ze zmianą świadomości społeczeństwa, przełom XIX i XX wieku przynosi nowe potrzeby. W związku z nową modą ubierania, płeć piękna zaczęła zwracać baczniejszą uwagę na wygląd- szczególnie coraz częściej pokazywanych nóg, ramion i pach. I aż do około 1940 roku najpopularniejszą metodą było usuwanie niechcianego owłosienia specjalnym papierem o właściwościach ściernych.

Idealnie gładka skóra nóg od zawsze była propagowana przez znane kobiety. Tuż po II wojnie światowej była to np. Betty Grable – amerykańska aktorka, która uważała, że wystające spod pończoch włoski wyglądają nieestetycznie i nieelegancko. Szybko ten trend przesiąkł do świadomości mieszkańców Europy.  W latach 50. popularne stały się tzw. pinup girls, czyli bardzo zadbane, zwyczajne kobiety, które trafiając na okładki pism szczyciły się pięknie wydepilowanymi nogami.

historia depilacji

historia depilacji

Współcześnie  mamy cały wachlarz metod usuwania zbędnego owłosienia. Piękne, gładkie ciało na całym świecie jest uważane za pożądane i atrakcyjne. Moda na depilację nie dotyczy już tylko kobiet, ponieważ coraz więcej mężczyzn decyduje się poddać zabiegowi.

Rozwój technologii spowodował podział metod depilacyjnych na depilację czasową, czyli usuwanie owłosienia z powierzchni skóry i epilację, czyli trwałe pozbywanie się włosków wraz z ich cebulkami.

Metody depilacji czasowej:

  • golenie maszynką
  • chemiczne – kremy do depilacji
  • mechaniczne – za pomocą wosku lub depilatora

Metody depilacji trwałej:

  • laserowe usuwanie owłosienia
  • elektroliza

Zatem, od zawsze historia depilacji była wyznacznikiem piękna i elegancji. Współcześnie gładkie ciało na całym świecie jest uznawane za atrakcyjne. Wyjątek stanowi Francja, w której bardziej ceni się naturalne piękno. Jednak wraz z pojawieniem się strojów kąpielowych, czy skąpych ubrań, moda na depilację z każdym dniem przeżywa swój nowy rozkwit.

  • Jarek

    Bardzo fajnie opisany artykuł,rzeczowy i dość szczegółowy.